Ford Mondeo ST220

Tato ST220 hledá nového majitele, který má slabost pro modré ovály!

Fotografie ze článku na garaz.cz z roku 2018

Nastal čas prodat jedno z mých nejlepších a nejmilejších aut, protože jsem strávil se dvěma ST 220 a jedním 2.5 V6, který je předcházel, hromadu času už někdy od roku 2012.

Proč tuto prodejní stránku? Protože tohle ST220 se do inzerátu nevejde. Poslední roky jste ho mohli vídat na největší motoristické výstavě Legendy, s Honzou Červenkou jsem s ním trénoval čistou stopu na Mosteckém autodromu (zajel na něm kolo za 2:07 a ještě ho šetřil) a nebo jste ho mohli vidět na Garaz.cz (ano, opravdu prodávám auto z toho článku): https://www.garaz.cz/

Honza Červenka usedá za volant. Nesvěřil bych ho jen tak někomu, Honza má ale skvělý cit pro auta a dokáže skvěle učit, jak být na okruhu opravdu rychlý!

Stručně, proč ho chtít?

 • Původ v České Republice, žádná dovozená bouračka ze západu se stočeným tachometrem.
 • Servisní knížka a doklady k vozu, žádná pochybná minulost.
 • Dlouhá leta ho vlastnil pouze jeden šetrný majitel, pak už jen já, enormní fanoušek a náročný autíčkář.
 • Rozsáhlá renovace z výhradně originálních dílů Ford.
 • Velmi zajímavá specifikace: poslední facelift, karoserie sedan, jeden z posledních kusů vůbec vyrobených.
 • Opravdu mu nic není, a ani později by náklady na víkendový provoz neměli být vůbec vysoké. Troufám si tedy tvrdit, že Mondeo je bez závad a starostí.

Pár aktuálních fotografií z posledního léta.

Několik dokumentačních obrázků z poslední doby. Mondeo opravdu poutá pozornost nejen svým stavem.

A kolik za to všechno?

Chci vědět cenu

Servisní historie.

Opravdu dlouhý výčet oprav neznamená, že by bylo auto nespolehlivé. Jen jsem opravdu velmi pečlivý a náročný majitel.

 • 2016
  • srpen. Moje druhé ST220 jsem pořídil se 118 000 km. Sice za 200.000 Kč, ale byl to no-brainer. Takové jsem neviděl v inzerci ani v ČR, ani na Mobile.de už dlouho!
  • následovala výměna oleje, palivového, vzduchového, kabinového a olejového filtru, spolu s uložením předního stabilizátoru (vše originální Ford díly)
  • říjen. Proběhla výměna hadic na odvětrávání hlav a sání, přisávaly si vzduch a bylo to viditelné na diagnostice Fordiag. Spolu s tím jsem vyměnil zapalovací kabely, svíčky, převodový olej a přetěsnil vanu motoru (vše originální Ford díly).
  • listopad. Výměna vzpěr stabilizátoru vpředu (Ford), oba kulové čepy (zn. Lemforder), výměna servokapaliny a kontrola geometrie.
  • potom šlo auto odpočívat na zimu do garáže, kdy jsem koupil nové originální krytky do prahových nástavců, použité ale velmi pěkné levé zadní dveře, aby se nemusely kitovat lehce poškozené původní, které byly navíc nehezky opravené. Foto po koupi prozrazuje oboje:
 • 2017
  • únor. Zimní spánek se využil k práci na lakování celého pravého boku. Vyměnili dveře, a navíc odstranily pozůstatky po nápisu, který do něj bohužel lehce otisklo slunce. Proto jsem nechal udělat rozstřik od zadního blatníku až po přední, nechtěl jsem riskovat, že to půjde poznat. Při demontáži prahového nástavce se bohužel rozlomil, takže jsem pořídil nový originální díl z Fordu.
  • březen. Instalace vzduchového filtru K&N do originálního airboxu. Vyměněny všechny žárovky v zadních lampách.
  • duben. Sotva začala sezóna, odvezl jsem auto do detailingové firmy, kde profesionálně renovovali kompletní exteriér. Popis naleznete v samostatné kapitole a také v příspěvku, kterým se firma pochlubila na Facebooku. Výsledek je opravdu famózní: https://www.facebook.com/pg/RucnimytiadetailingKH/photos/?tab=album&album_id=1329846433775778
  • květen. Vyměněn preventivně volnoběžný ventil, protože špatně těsnil (originální díl Ford). Poté proběhla výměna a posílení brzd. Přední brzdiče a kotouče pasují z novějšího Focusu ST, který má rozměr 320 mm a výrazně lépe fungují. Originální brzdy jsou totiž identické, jako na obyčejném Mondeu, a mají tendenci vadnout. Vše provedeno tak, aby to vypadalo jako originální brzdy. Kotouče a destičky dodalo Ferodo (sportovní směs DS 2500), pancéřové hadice pak HEL a brzdovou kapalinu Millers. Brzdy se nyní lépe dávkují a auto opravdu skvěle brzdí.
  • červen. První rok výstavy Legendy, které jsem se účastnil s tímto autem. Předtím bylo provedeno profesionální mytí a dekontaminace laku.
  • červenec. Přezuto na nové semi-slick pneumatiky Yokohama Advan AD08R. Neumím si představit lepší grip, a přesnější řízení. Dosud mají dobrý vzorek, přední trošku slabší kraje, protože jsem je naposledy na Mostu omylem přefouknul. Provedena kontrola geometrie.
  • S autem jsem teprve začal jezdit, proto proběhla opět výměna oleje, filtru a spodního silentbloku převodovky (vše Ford).
  • září. Proběhla profesionální repase hlučného CD changeru, který se občas zasekával. Mělo by to vydržet déle, než původní komponenty.
  • říjen. Projevila se první závada. Auto mělo tendenci ztrácet výkon po delší jízdě. Na vině byly sítka v palivové nádrži. Proběhla tedy výměna kompletního palivového čerpadla (originální díl Ford) a těsnění váhy vzduchu. Bylo opravdu drahé, takže původní funkční čerpadlo dám k vozu do rezervy, stačilo by vyměnit nebo vyčistit ta sítka. Byl komplet vyčištěný celý palivový systém. Od té doby již auto jezdí výhradně na 100 oktanová paliva OMV, do té doby tak 80 % času.
  • prosinec. Auto se opět uložilo k zimnímu spánku do garáže, tentokrát díky počasí mnohem později. Během odstávky byl proveden velký servis.
  • Začal repasí podvozku, kdy proběhla výměna všech tlumičů (originální Ford Mondeo ST díl, nikoliv kompatibilní obyčejné Motorcraft za nižší cenu), uložení, prachovek, šroubů, dorazů a těsnění (vše originální).
  • Kvůli průsaku oleje přes gufero klikového hřídele, byla demontována převodovka a přední nápravnice. Při kontrole dvouhmotového setrvačníku byl posouzen jako bezvadný, ale lamela spojky již měla pouze cca 40 %, takže by se v příštích letech opět sundavala převodovka. Proto došlo k výměně spojkové sady (ložisko, lamela i přítlačný kotouč dodal opět Ford), gufer na převodovce a převodového oleje zn. Motul.
  • Vyměněny byly též vzpěry kapoty a vybledlé rámečky mlhovek.
 • 2018
  • únor. Na levé straně vozu zbyl ještě pozůstatek nápisu, který je dobře viditelný na fotografii proti světlu. Po prvotním pokusu o hrubší odleštění v detailingové firmě došlo k poškození laku, takže byl lakovaný i druhý bok. Rozstřik byl proveden od zadního blatníku až po 2/3 předních dveří tak, aby ho nebylo možné odhalit.
  • duben. Proběhlo doplnění keramické ochrany laku na lakovaných dílech a výměna detailů jako hlavice řadící páky, kroužků kolem mlhovek, originální původní koberce a dalších drobností (originální Ford díly). Dále proběhla výměna oleje a filtru originál Ford.
  • červen. Druhá účast na automobilové výstavě Legendy, kvůli kterým byl vůz profesionálně umytý a na již stávající ochranu byl aplikovaný nanokeramický vosk. Reference detailingové firmy k dispozici online: https://www.facebook.com/detailingprague/posts/2058236327832783
  • červenec. Výměna oleje originál Ford a průplach motoru třemi krátkými výměnami. Preventivní výměna zapalovací cívky originál Ford.
  • srpen. Výměna horního silentbloku převodovky a lehká repase krytů světlometu. Nové Xenonové výbojky a všechny žárovky ve světlometech nejvyšší řady značky Osram.
  • Uspěšně absolovovaná kontrola na STK a ME, bez jediné lehké závady. Bohužel, na druhý pokus, protože muselo dojít k demontáži fólií, které již po letech nijak neovlivnili míru propustnosti (ověřeno měřením), ale měly vylepený homologační štítek s nižším stupněm propustnosti (opravdu velmi přísná stanice STK na Černém Mostě).
  • září. Měření kompresí odhalilo, že vůz má tlaky jako nový vůz. Demontované svíčky po dvaceti tisících kilometrech též vypovídají o dobrém stavu motoru.
  • říjen. Nová autobaterie a oba klínové řemeny (originální Ford)
  • listopad. Výměna čidla ABS, ložiska a náboje na levém předním kole z důvodu nefunkčního ESP (aftermarket díly SKF).
  • Dále provedena aplikace dvou vrstev nanokeramického povrchu na kapotě, střeše a víku kufru, protože došlo k pádu ohňostroje na lak vozu. Původní keramická ochrana zabránila poškození laku, ale musela se odleštit a nově aplikovat. Provedeno profesionální mytí a uložení auta do garáže na zimu, kde stojí doteď.

Autu opravdu není co vytknout!

Lehký unik oleje okolo víka ventilů zadní hlavy je asi jedinou drobnou vadou, kterou bych vyřešil na jaře, protože se začala objevovat až nyní na konci sezóny.
Na podvozku ani na karoserii není ani milimetr koroze a není opravovaná po žádné nehodě, což je také poměrně vzácné u sportovnějšího auta.
Motor je v perfektním stavu a bylo na něm provedeno prakticky všechno preventivně.
Podvozek je prakticky kompletně renovovaný, brzdy jsou kompletně celé zánovní a navíc posílené. Výfuk je bez koroze původní.
Spojka kompletně nová a převodovka ve skvělé formě. Na všechny opravy byly použity originální díly, mimo těch, které jsou v druhovýrobě objetivně kvalitnější (například brzdové destičky).
Veškerá výbava je plně funkční, mimo vyhřívání sedačky řidiče, které jsem vzhledem k letnímu provozu nepotřeboval řešit. Lak nemá chybu, lidé bez znalostí automobilů tipují stáří vozu do pěti let.

To mi stačilo, kde je kontakt?

Kontaktovat prodávajícího

Aktuální nájezd je 140.000 km. Protože má původ v ČR, je možné je ověřit na Cebii, certifikát z roku 2016 mám k dispozici. Také je k vozu kompletní dokumentace, včetně servisní knížky, s vyplňovaným servisem v autorizovaném Ford servisu až do roku 2011. Já jsem vůz opravoval mimo autorizované servisy, u specialisty na sportovní vozy, ale výhradně z originálních dílů přímo z Fordu. Všechny uváděné opravy je možné ověřit při prohlídce vozu, většina dílů skutečně září novotou.

Renovace laku.

Vzhledem k nízkému nájezdu byl i přes stáří vozu lak v dobrém stavu. Přesto měl ale vady, kvůli kterým jsem v roce 2017 a 2018 postupně lakovalo. Byly přelakovány obě boční části auta s rozstřikem, aby nebyl patrný rozdíl. Přelakována byla též kapota. Poté jsem vůz svěřil specializované firmě k předmytí, mytí, dekontaminaci laku (chemická i klasická pomocí claye), třístupňová korekci laku pomocí past a kotoučů Scholl, odmaštění laku a na závěř aplikaci třívrstvé keramické ochrany. Reference Detailingové firmy je dostupná online zde: https://www.facebook.com/pg/RucnimytiadetailingKH/photos/?tab=album&album_id=1329846433775778
V létě 2018 byla doplněna keramická ochrana a ještě se navrch aplikoval keramický vosk na exponovaná místa pro delší výdrž: https://www.facebook.com/detailingprague/posts/2058236327832783
Na podzim 2018 bylo auto profesionálně umyto a uloženo do garáže. Nyní nejsou na voze žádné vady a lak je opravdu ve skvělé formě.

Měření výkonu.

V roce 2016, krátce po koupi, byl přeměřen výkon motoru na motorové brzdě MAHA LPS300 v SGS Motorpower. Byla potvrzena perfektní kondice vozu, který podává původní výkon.

Graf z měření doložím, fotografie z měření dostupné online: https://www.facebook.com/pg/jcautoservis/photos/?tab=album&album_id=1175987905773928

Od té doby však bylo na motoru vyměněno spoustu komponent, které mají na chod motoru vliv. Dále, meření kompresních tlaků, provedné na podzim 2018 odhalilo tovární hodnoty. Takže se dá předpokládat, že výkon motoru již dále nepoklesnul.

Mondeo ST220 jako automobilová legenda.

Následující roky po zakoupení, tedy v roce 2017 a 2018, se stalo auto exponátem ve sbírce sportovních Fordů st-rs.cz, kde zastupovalo sportovní Mondea. Nyní je ve stavu a připravené, aby mohlo ihned vyjet na výstavní plochu letošního ročníku. Přikládám fotografii z prvního jmenovaného ročníku v Bohnicích a druhého na výstavišti v Holešovicích.

Fotogalerie.

Uvedené fotografie vzniknuly pro automobilový magazín Garáž.cz a zachycují aktuální stav vozu.

Domluvit osobní prohlídku

O Mondeu ST220 obecně.

Nepředpokládám, že by se o vůz zajímal někdo, kdo tyto auta nezná. Přesto ve stručnosti pár základních informací.

Pokud byste přesto netušili, kdysi dávno mi tento faceliftový sportovní sedan učaroval v recenzi Jeremy Clarksona v pořadu TopGear – to musíte vidět: https://www.youtube.com

Vůz je ve standardní výbavě pro ČR bez příplatkových prvků, ale i tato výbava zahrnuje řadu zajímavých prvků:

Automatická klimatizace, 8 airbagů, ABS, ESP (plně vypínatelné), kožená sportovní sedadla Recaro v barvě infrared, kožený potah volantu řadící páky s červeným prošíváním, elektricky ovládaná okna, zrcátka, vyhřívané čelní sklo, trysky ostřikovačů, zrcátka a přední sedačky (s regulací), dálkové centrální zamykání vč. 2 klíčů (z toho jeden nikdy nepoužitý), autorádio SONY s CD changerem a ovládáním na volantu, samozatmavovací vnitřní zpětné zrcátko, specifické palubní přístroje ST, sportovní podvozek, specifické prahové nástavce ST220, rozšířené blatníky, přední a zadní nárazník ST220, originální disky 18″ z lehkých slitin, xenonové světlomety, mlhová světla, sportovní mřížka chladiče, 6stupňová manuální převodovka, originální sportovní výfuk.

Technické údaje Ford Mondeo ST 220
Motor 3.0 V6 24V ST220
Počet dveří 4Edit data of this car
Výkon 226 koní při 6250 otáčkách
(ověřeno na válcové brzdě MAHA)
Maximální rychlost cca 260 km/hEdit data of this car
Zrychlení 0 – 100 km/h 7 s (naměřeno s pomocí track addict)Edit data of this car
Počet míst 5Edit data of this car
Délka 4731 mm.Edit data of this car
Šířka 1812 mm.Edit data of this car
Výška 1429 mm.Edit data of this car
Rozvor 2754 mm.Edit data of this car
Rozchod vpředu 1522 mm.Edit data of this car
Rozchod vzadu 1537 mm.Edit data of this car
Objem zavazadelníku 500 lEdit data of this car
Engine displacement 2967 cm3Edit data of this car
Kroutící moment 270 Nm při 5000 otáčkách.Edit data of this car
Rozvod DOHC, poháněné rozvodovým řetězem
Počet válců 6Edit data of this car
Druh paliva BenzínEdit data of this car
Počet převodových stupňů 6Edit data of this car
Spotřeba – město 14.3 l/100 km.Edit data of this car
Spotřeba – mimo město 7.9 l/100 km.Edit data of this car
Spotřeba – kombinace 10.2 l/100 km.Edit data of this car
Pohotovostní hmotnost 1420 kg.Edit data of this car
Maximální hmotnost 2000 kg.Edit data of this car
Rozměr pneumatik 225/40 R18

Odhadovaný počet existujících kusů.

Podařilo se mi dohledat statistiku registovaných ST220 v České Republice, aktuální je k 1. 7. 2016, takže se dá předpokládat, že jich bude nyní ještě o něco méně.

Našlo Mondeo nového majitele?

Mám zájem o ST220

 

I am Symfony developer and love to deliver great things.